Techniki tańca

 

Przedstawiamy techniki taneczne, na których bazują zajęcia Studia.

BALET KLASYCZNY

zobacz więcej
GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA

zobacz więcej
TANIEC NOWOCZESNY

zobacz więcej

 

Balet klasyczny

Jest podstawą wszystkich technik tańca, jedną z najtrudniejszych, ale i najpiękniejszych dyscyplin sztuki tanecznej.

Balet wszechstronnie rozwija całe ciało, uczy nienagannej techniki połączonej z gracją i elegancją ruchu. Zajęcia polegają na wykonywaniu odpowiednio zestawionych ćwiczeń, począwszy od najprostszych, stopniowo rozbudowywanych i utrudnianych tak, by z czasem opanować najbardziej skomplikowane ewolucje, skoki i piruety.

Lekcja baletu składa się z rozgrzewki, ćwiczeń przy drążku i na środku sali oraz pracy nad choreografią.

W starszych klasach wprowadza się dodatkowo naukę tańca w pointach (czyt. punetach) – specjalnie usztywnianych baletkach umożliwiających taniec na palcach.

Od początku nauki dużą wagę przykłada się do staranności i precyzji wykonywania poszczególnych elementów. Daje to tancerzowi solidną bazę, niezbędną do dalszej nauki. Szczególną uwagę zwraca się również na płynność, miękkość i harmonię ruchu oraz wypracowanie niezbędnej dla tancerza gibkości i elastyczności.

Poza wszechstronnym rozwijaniem wszystkich partii ciała balet uczy wdzięku i elegancji ruchu, odpowiedzialności i cierpliwości; usprawnia pamięć i umiejętność koncentracji; kształtuje osobowość. Nauka baletu pomaga utrzymać prawidłową sylwetkę, koryguje drobne wady postawy, rozwija muzykalność, wrażliwość i poczucie estetyki.

 

Modern Jazz

To ekspresyjna i dynamiczna współczesna forma tańca oparta na motywach baletu (ale w swobodniejszej, niż klasyczna, formie) łącząca elementy technik dwudziestowiecznych jak modern, lyrical jazz, taniec współczesny. Jazz jest też bliski musicalowi czy teatrowi tańca.

Zajęcia obejmują wszechstronne ćwiczenia taneczno – sprawnościowe z elementami akrobatyki, a także wykonywanie krótkich układów tanecznych zwanych kombinacjami oraz przygotowywanie ekspresyjnych choreografii.

Taniec współczesny kształtuje świadomość ciała i umiejętność wyrażania emocji poprzez ruch. Poza pracą nad techniką i kondycją, na zajęciach dużą wagę przykłada się do rozwijania u tancerzy wyobraźni, kreatywności i umiejętności współpracy w grupie oraz improwizacji. Modern jazz to także intensywne rozciąganie oraz widowiskowe elementy akrobatyczne wprowadzane do choreografii.

 

Gimnastyka Artystyczna

Dyscyplina, która łączy taniec i sport. Trenowanie gimnastyki pozwala na uzyskanie wysokiej sprawności fizycznej oraz kształtuje świadomość własnego ciała poprzez równoległe rozwijanie kondycji, gibkości, wdzięku i zręczności.

Zajęcia polegają na ćwiczeniu elementów gimnastycznych i akrobatycznych (przewroty w przód i w tył, stanie na rękach, "gwiazdy", przejścia) i tanecznych (połączenie baletu, jazzu i tańca nowoczesnego). Wykonuje się również ćwiczenia z przyrządami takimi jak piłki, szarfy czy obręcze. W gimnastyce artystycznej duże znaczenie ma rozwijanie gibkości i elastyczności całego ciała, kształtowanie wytrzymałości i siły oraz lekkości i precyzji ruchu. Opracowywane elementy łączy się w krótkich układach taneczno – gimnastycznych wykonywanych solo lub w zespołach.

Gimnastyka artystyczna rozwija ogólną sprawność i zręczność, uczy wdzięku i gracji, zapobiega wadom postawy i pięknie kształtuje sylwetkę.